Bugün, Global Piyasalarda Euro Bölgesi TÜFE Rakamı ve Fed Bej Kitap Raporu Ön Planda

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, İngiltere’de açıklanan İşsizlik Oranı verisi Mayıs ayında piyasa beklentisine paralel yüzde 3,8 düzeyinde gerçekleşti. İngiltere’de açıklanan Mart-Mayıs dönemi 3 aylık ortalama gelir endeksi ikramiyeler hariç kazanç bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 ve

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, İngiltere’de açıklanan İşsizlik Oranı verisi Mayıs ayında piyasa beklentisine paralel yüzde 3,8 düzeyinde gerçekleşti. İngiltere’de açıklanan Mart-Mayıs dönemi 3 aylık ortalama gelir endeksi ikramiyeler hariç kazanç bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 ve ikramiyeler dahil gelir endeksi kazanç bir önceki yılın eş dönemine göre yüzde 3,4 düzeyinde artış gösterdi. Almanya’da açıklanan ZEW Ekonomik Güven Endeksi verisi Temmuz ayında -24,5 değerinde gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde açıklanan ZEW Ekonomik Güven Endeksi verisi Temmuz ayında -20,3 düzeyinde gerçekleşti. ABD’de açıklanan Perakende Satışlar verisi Haziran ayında bir önceki aya göre piyasa beklentisi üzerin yüzde 0,4 düzeyinde artış gösterdi. ABD’de açıklanan Sanayi Üretimi verisi Haziran ayında bir önceki aya göre piyasa beklentisi altında yüzde 0,0 olarak gerçekleşti. ABD’de açıklanan İmalat Üretimi verisi Haziran ayında piyasa beklentisi üzerinde yüzde 0,4 düzeyinde gerçekleşti. ABD’de açıklanan Kapasite Kullanım Oranı verisi Haziran ayında bir önceki aya göre geriledi ve yüzde 77,9 düzeyinde gerçekleşti. Fed Başkanı Powell yaptığı değerlendirmede, ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşı ve son dönemde enflasyon verisinde görülen zayıflığın komite üyeleri arasında endişelere neden olduğunu ifade ederken, ekonomiye biraz daha dazla teşvik sağlanması gerektiği konusunun üyeler arasında güçlenmeye devam ettiğini belirtti. Başkan, ülke ekonomisi büyümesine yönelik aşağı yönlü riskleri "dikkatle izlediğini" ve büyümeyi desteklemek için uygun hareketi yapacağını ifade etti. ABD borsaları günü düşüş ile tamamladı.  
Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, TÜİK tarafından yayımlanan İşgücü İstatistikleri Nisan 2019 verilerine göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 116 bin kişi artarak 4 milyon 202 bin kişi olarak gerçekleşti. İşsizlik oranı ise 3,4 puanlık artış ile yüzde 13,0 oldu. TÜİK tarafından açıklanan Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi Haziran 2019 verilerine göre, Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi 2019 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2,97 azalış gösterirken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26,26 artış kaydedildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan Aylık Bütçe Gerçekleşmeleri Raporu Haziran 2019 verilerine göre, 2018 yılı Haziran ayında 25,6 milyar TL açık veren bütçe, 2019 yılı Haziran ayında 12,1 milyar TL açık verdi. 2018 yılı Ocak-Haziran döneminde 46,1 milyar TL açık veren bütçe, 2019 yılı Ocak-Haziran döneminde 78,6 milyar TL açık verdi. Kurun fiyatlamalarda dün, 5,69775,7229 bölgesi aralığında hareket ettiği ve günü 5,7107 seviyeleri civarında tamamladığı görüldü. BİST-100 Endeksi günü yüzde 0,96 yükseliş ile 98.028 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 5,9 milyar TL olarak gerçekleşti.

Yorumlar

  • 5/5

    Siteniz yenilenmiş hayırlı olsun

    admin
    Beğendiğinize sevindik Selim bey, 2001 yılında yapılmıştı sitemiz ve yenilenme zamanı gelmişti.

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Ticaret Vitrini | Firma Rehberi, Ticaret Rehberi | @2001 | ticaretvitrini.com | Her hakkı saklıdır.